Rybí kolagen - pro koho je určen a jaké jsou výhody?

Rybí neboli mořský kolagen a jeho přednosti oproti jiným typům kolagenu. Kolagen patří mezi jednu ze základních stavebních složek organismu. Konkrétně se jedná o bílkovinu, která je v lidském těle poměrně hojně zastoupena, a to zejména v kostech, svalech, šlachách, cévách a kůži. Kolagen tvoří přibližně 30 % všech bílkovin obsažených v organismu a téměř 10 % naší celkové hmotnosti.

Kolagen jako takový si tělo dokáže produkovat samo, problém nastává s nastupujícím věkem, kdy jeho produkce/syntéze upadá.

 

Jaké jsou typy kolagenu?

1) Kolagen můžeme rozdělit dle původu:

Kolagen je bílkovina živočišného původu, a tak je samozřejmě získáván ze zvířat. Extrahovaný kolagen nejčastěji může být  A) Hovězí  B) Vepřový C)  Rybí/Mořský

 

2) Kolagen dle místa působení:

Kolagen jako takový má přibližně 30 typů. Mezi nejrozšířenější patří:

  • Typ I (je obsažen v kostech, kloubech, šlachách a kůži)
  • Typ II (je obsažen v chrupavkách)
  • Typ III (je obsažen zejména v kůži, svalech a kostech, kde slouží jako pomocník při poraněních, později přechází v typ I)
  • Typ V (je obsažen v cévách)

Hovězí a vepřový kolagen je dostupný více jak desítky let a mnohé studie potvrdili jeho pozitivní vliv na lidský organismus.

 

V čem je rybí kolagen unikátní?

Rybí kolagen je nejčastěji získáván ze šupin studenovodních ryb, mnohdy z tresek, lososů a jím podobných. Rybí kolagen má díky svému speciálnímu způsobu extrakce nízkou molekulární hmotnost, tím jsou jednotlivé molekuly menší a řetězce aminokyselin kratší. Tato skutečnost zapříčiňuje daleko lepší vstřebatelnost, čímž se stává mořský kolagen pro náš organismus dostupnější, než-li kolageny jiného původu.

V porovnání bývá rybí kolagen až dvojnásobně vstřebatelnější, oproti hovězímu a vepřovému kolagenu.

 

Kdy je mořský kolagen vhodnější?

Díky způsobu získávání a typu suroviny bývá mořský kolagen nejčastěji typu I. Jak již bylo uvedeno výše, kolagen typu I je z velké části zastoupen v kůži. Rybí kolagen by tedy neměl být první volbou při problémech s pohybovým aparátem, resp. bolestech kloubů, ale při problémech s pletí. Rybí kolagen samozřejmě také pomůže při bolestech pohybového aparátu, ovšem efektivnější budou v této terapii kolageny typu II.

Mořský kolagen je tedy určen zejména ženám, které již nemají dostatečnou syntézu kolagenu a rády by zachovaly pleť svěží, pružnou a pevnou. Rybí kolagen bývá často využíván v kosmetickém průmyslu, kdy je skvělým pomocníkem v boji proti vráskám.

 

Rybí kolagen a jeho vlastnosti

  • Pomáhá zvyšovat pružnost, kvalitu a pevnost pokožky
  • Udržuje pleť hydratovanou
  • Zvyšuje syntézu přirozeného kolagenu
  • Pomáhá udržovat zdravé šlachy
  • Omlazuje pleť
  • Regeneruje vlasy a nehty