Může se člověk kloubní výživou předávkovat?

Tato otázka člověka nejčastěji napadne ve vztahu k užívání kloubní výživy pro koně. A je to správná otázka, protože existuje několik důvodů, proč by lidé takový nutriční doplněk neměli užívat, a to ani v menších dávkách.

 

Kloubní výživa pro koně obsahuje látky, které sice koním prospívají, ale v takovém množství pro člověka jsou nebezpečné, a člověk se jimi může předávkovat

Koně v průměru váží o 500 kg víc, než člověk. Navíc jeho celé tělo pokrývá srst a na rozdíl od člověka má kůň kopyta. Možná to zní absurdně a vtipně, protože to vidí a ví přece každý, ale jedná se o to, že srst a kopyta jsou tako vyživovány díky speciální kloubní výživě a ta tedy obsahuje pro to potřebné látky. Tudíž když člověk užívá kloubní výživu pro koně, požívá látky, které pro naše tělo nejsou vhodné a potřebné. Některými vitaminy a mikroprvky se můžeme dokonce předávkovat.

 

Koně zkrátka pro výživu kloubů potřebují jiné látky, nemluvě o množství, které potřebují, než je to u lidí. Pokud takový přípravek obsahuje minerály jako selen, zinek, měď, nebo mangan, je velmi těžké pro člověka určit vhodnou dávku, aby se nepředávkoval a nezpůsobil si zdravotní komplikace.

 

Je kloubní výživa pro koně vhodná pro lidi

 

Množství účinných látek v kloubní výživě nemá ověřený vyšší účinek

Pokud vaše kloubní výživa obsahuje kolagenní peptidy, tak u některých takových výživ najdete v obsahu dávky až 50.000 mg těchto peptidů. Denní dávka pro člověka se doporučuje tak 3.000 až 10.000 mg na denní dávku. Rozdíl tedy může být až pětinásobný. Vyšší dávka kolagenních peptidů sice není škodlivá, ale je nadbytečná. Dle vědeckých studií nemají látky nad 20.000 miligramů žádné vyšší přidané účinky.

 

Tak je tomu i u dalších látek. U chondroitin sulfátu je doporučená maximální denní dávky pro člověka na 800 mg, u glukosamin sulfátu na 1.500 mg. Vyšší dávky nemají žádný vyšší přidaný účinek.

 

Koňská dávka MSM může člověku uškodit

MSM spolu s kolagenními peptidy podporuje regeneraci kolagenních tkání. Nemluvě o tom, že MSM tlumí bolest. Problém tedy je, když užíváte koňské dávky MSM, pak necítíte bolest, a ve výsledku tím připravíte tělo o jeho schopnost si říct, že už máte dost a je třeba zvolnit. Pak může dojít k tomu, že se budete přetěžovat, což vede k poškození kloubů.

 

Kloubní výživa pro koně je přizpůsobená koním i chuťově, proto je tak hořká

Doplňky stravy jsou vyvíjeny pro potřeby jejich konzumentů. Koně mají rádi hořkou chuť, takže jejich kloubní výživa je hořká. My lidé upřednostňujeme chuť sladkou, proto jsou naše doplňky stravy nasládlé. Možná si říkáte, že chuť přece není důležitá, jenže aby měla kloubní výživa efekt, je potřeba ji užívat denně, a to alespoň tři měsíce v kuse.

 

Souhrn, proč není kloubní výživa pro koně vhodná pro lidi

 • Pokrývá potřeby koní
  • Obsahuje látky pro vyživu koňské srsti a kopyt, což nepotřebujeme, protože nemáme ani kopyta, ani srst
 • Můžeme se jí předávkovat
  • Dávkování je určeno pro koně, který je několikanásobně větší, než člověk
 • Chuť je hořká, což lidem nevyhovuje
 • Kloubní výživa pro koně má až 5x vyšší doporučenou denní dávku kolagenních peptidů, která u lidí nemá ověřený účinek
 • Může vás "umrtvit"
  • Koňské dávky MSM můžou naši bolest utlumit natolik, že neucítíme, kdy mají naše klouby dost, abychom jim dali zasloužený odpočinek

 

Lidé většinou zvažují, zda si pořídit kloubní výživu Alavis, která je určená pro koně. Doporučujeme zvolit kloubní výživu Barny´s. Jedná se o stejného výrobce, který pouze kloubní výživu Alavis přizpůsobil lidským potřebám a tak vznikla kloubní výživa Barny´s Triple Blend extra silný.

 

 

Kloubní výživa předávkování