Kloubní výživa pro děti

Rodiče by neměli podcenit růst a vývoj pohybového aparátu, kostí a kloubů svých dětí. Kolem 20. roku života člověka přestávají růst kosti a zpomaluje se samotvorná produkce kolagenu v těle. Co tedy mohou rodiče udělat pro to, aby jejich děti měli klouby a kosti zdravé a neměli v dospělosti a ve stáří kloubní obtíže?

Lidská kostra se vyvíjí přibližně do 18. až 27. roku věku člověka. V té době zmizí růstová chrupavka a růst i vývoj kostí končí. To, jak jsou kosti do té doby vyživovány, tak do vysoké míry určuje jejich kvalitu. Kvalitní a pevné kosti u dětí a dospívajících snižují riziko problémů s klouby v pozdějším věku. Jak tedy docílit toho, aby měly děti kosti kvalitní a ušetřili jste je potíží s klouby a pohybovým aparátem?

 

Zdravá, kvalitní a pravidelná strava

Aby vaše děti měly zdravé kosti a klouby, je pro jejich růst důležité pravidelně a kvalitně jíst, protože touto formou je možné doplnit přírodní zdroje kolagenu. Je to podstatné jako vyživovací aspekt, ale také jde o stravovací návyky, které si děti z dětství přenášejí do dospělého života. Základem je děti naučit snídat, denně dostatečně pít a jíst pestře. Zkuste dětem dávat přírodní nezpracované suroviny, vařit z čerstvých a zdravých surovin a vyvarujte se polotovarům. Občasné sladkosti vůbec nevadí, obzvlášť když je dítě aktivní, radši ale sáhněte po dobré čokoládě než levných sušenkách plných ztuženého tuku. Vždy je ale lepší čerstvé ovoce, které je bohaté na vitamín C a zdravé cukry.

 

Dbejte na dostatek pohybu

Vaše dítě nemusí aspirovat na vrcholového sportovce, aby bylo zdravé, ale je důležité hlídat, aby mělo pravidelný pohyb. Časté sezení u televize, nebo u počítačí je ale na škodu. Děti zpravidla sport a pohyb milují, tak jim v tom nebraňte a podpořte je v tom, co je baví. Stačí s nimi chodit na výlety, do plavání, nebo se věnovat jakémukoliv jinému individuálnímu, nebo kolektivnímu sportu.

 

Důležitý je odpočinek a nepřetěžování

U mnoha školáků vypadá jejich den následovně: trénink před školou, škola do dvou hodin, pak další sport, nebo třeba družina a večer domácí úkoly. Zkuste dítěti taky dopřát dostatek odpočinku a klidně něco odložte, pokud vidíte, že sotva stojí na nohou. Tahle rada se vám možná zdá jasná, ale rodiče se jí velmi často nedrží s představou, že děti rychle regenerují a zvládlou mít aktivity celý den. Pro kosti a klouby je ale důležité, aby právě v období velkého zatížení v období růstu měly děti také trochu odpočinku, protože jejich pohybový aparát je velmi zatížen a zaslouží si oddych.

 

Kloubní výživa

Pro děti a dospívající existují kloubní výživy, které jsou určeny pro kosti v růstu. Například kolagenní peptidy podporují regeneraci kostních buněk a tvorbu kostního kolagenu – oseinu. Tyto doplňky stravy tak dokážou zajistit, že se dítěti vyvíjí kvalitní a pevné kosti. Kvalitní kosti v době kolem 20. roku věku, kdy jejich růst ustává, by měly být odolnější vůči civilizačním chorobám v pozdějším věku, jako je artróza nebo osteoporóza.

Po domluvě s praktickým lékařem můžete svému dítěti určitě doplnit kolagen formou kloubní výživy. Mělo by to být ale spíše u dětí, které extrémně zatěžují kosti a klouby, což zpravidla bývá u tědí, které sportují třeba každý den, nebo u těch které velmi rychle vyrostou.

Produkty značky Apotex jsou vhodné pro děti  (vždy konzultujte se svým praktickým lékařem) a dospívající, kteří mají velkou fyzickou zátěž a to většinou kvůli vrcholovému sportu. Všechny tyto tři výrobky značky Apotex jsou složeny z čistého krystalického kolagenu a nejsou doplněny přidanými látkami, které by pro děti nemusely být vždy úplně vhodné.

Apotex Colafit 120 kostiček

colafit_120_kostek_levy_1

Dacom Pharma Colafit 150 tablet

Dacom Pharma Colafit 150 tablet

Apotex Colafit s vitamínem C 120 kostiček

Apotex Colafit s vitamínem C 120 tablet kloubní výživa na klouby

 

Kloubní výživa pro děti a dospívající školní děti školáky