Jaké jsou typy kolagenu - co je kolagen typu I a II?

Kolagen je vláknitá ve vodě nerozpustná bílkovina, která tvoří základ pojivových tkání, tedy vaziv, chrupavek a kostí. Tvoří 25 - 30% všech proteinů v těle savců, 70% kůže a dokonce 10% naší celkové hmotnosti. Vazivo je součástí naprosté většiny orgánů.

 

Slovo kolagen se odvozuje řeckého slova kolla, což znamená klih. A právě klih se vařil ze zvířecích šlach.

 

Kolagen ovlivňuje vzhled naší pokožky, kvalitu vlasů, nehtů i zubů a vděčíme mu za pohyb bez bolesti, tedy za zdravé klouby a vazy.

 

S postupem věku ovšem naše tělo ztrácí schopnost kolagen samo vyrábět. Jeho nedostatek se pak projevuje stárnutím kůže, zhoršenou kvalitou vlasů, lámáním a třepením nehtů, bolestmi kloubů, loupáním v zádech. Vazivo přichází o svou elasticitu a zdá se, jako bychom vysychali.

 

Typy kolagenu

Existuje celá řada typů kolagenu, nejdůležitější je kolagen typu I, II, III, IV, a V. Nejrozšířenější je typ I, představuje 90 % kolagenu v organismech, je přítomen v pokožce, šlachách, kostech a zubech. Typ II se vyskytuje v chrupavkách. Typ III je kolagen embryonálního vývoje, později je nahrazen typem I. Typ IV se vyskytuje v bazální membráně epitelů. Kolagen typu V je charakteristický pro stěnu krevních cév.

 

Nejširší nabídku na kloubní výživu najdete na Pilulka.cz. Objednávejte klikem na obrázek:

a Pilulka banner