Jak vitamín C podporuje zdravé klouby a imunitu?

Vitamin C je pro zdraví člověka naprosto nezbytná. Díky němu máme nejen lepší imunitu, ale taky pevné kosti a klouby. Sami od sebe si ho vyrobit neumíme, a proto ho musíme doplňovat stravou. Pokud tedy chcete správně fungující klouby, dávejte si pozor, abyste ho přijímali dostatek.

 

Jak nám vitamin C pomáhá

  • Podporuje tvorbu kolagenu, který zajišťuje normální funkci kostí, chrupavek, kůže, dásní a krévních cév
  • Působí pozitivně na metabolismus
  • Zajišťuje správnou funkci imunitního systému
  • Posiluje činnost bílých krvinek
  • Funguje jako prevence kardiovaskulárních onemocnění
  • Pomáhá zbavovat organismus těžkých kovů
  • Působí jako prevence proti nitrosaminům (potenciálně rakovinotvorné látky v žaludku)
  • Působí jako antioxidant a chrání před oxidativním stresem

 

Zdroje vitaminu C

Vůbec nejbohatší na vitamin C je šípek a černý rybíz. Obsahují shodně 200 miligramů na sto gramů. Denní doporučená dávka vitaminu C je 100 miligramů. Vitamin C je obsažen hlavně v ovoci a zelenině.

 

Vitamín c je důležitý pro tvorbu kolagenu v našem těle

 

Příznaky nedostatku vitaminu C

Pokud nepřijímáte ve své denní stravě dost céčka, mohou se vám více kazit zuby, snadno vytvářet modřiny, snadno chytíte nějaký bacil, a navíc budete unavení a bez nálady. U skutečně velkého nedostatku už hrozí vypadávání zubů a ztráta pružnosti cév. Co se už dnes moc nevyskytuje, je takzvaná avitaminóza. To je stav, kdy je tělu dlouhodobě odpírán určitý vitamin. Dříve takovým nedostatkem vitaminu C trpěli námořníci při dlouhých plavbách, kdy ovoce bylo málo, případně vůbec. Projevovalo se to právě krvácením z dásní, pod kůži, do svalů, špatnou krvetvorbou a náchylností k nemocem. Kurděje, jak se tato nemoc nazývá, už naštěstí nejsou příliš časté.

 

Vitamin C a kloubní výživa

Céčko podporuje v našem těle přirozenou tvorbu kolagenu, který je nezbytný pro normální fungování našich kostí, vazů a šlach. Kromě ovoce a zeleniny, tedy v běžné zdravé stravě, ho najdete i v tabletkách anebo v kloubních výživách, kam je díky své podpůrné funkci často přidáván. Doporučená denní dávka je 80 miligramů. Dávka kloubního doplňku stravy velmi často obsahuje ještě více céčka, ale to není na škodu. Přebytek tělo vyloučí v moči.

 

Vitamin C je látka, kterou naše tělo zkrátka potřebuje. Jeho dostatečné množství nám pomáhá odolávat nemocem a také kloubním potížím.

 

Vitamín c a kloubní výživa prevence bolesti kloubů

 

Kloubní výživa s přidaným vitamínem C

Apotex Colafit s vitamínem C 120 kostiček

Apotex Colafit s vitamínem C 120 tablet kloubní výživa na klouby