Co způsobuje osteoartróza?

U zdravých kloubů pokrývá konec každé kosti chrupavka. Tento pevný materiál napomáhá hladkému pohybu kloubů a působí jako určitý polštář nebo tlumič nárazů mezi kostmi. Při OA se tato chrupavka poškozuje a opotřebovává, což může vést k bolestem a ztuhlosti kloubu. OA nepostihuje jen starší lidi, jejichž klouby jsou prostě více opotřebené. Je sice pravda, že OA je častější u osob starších 65 let, ale může se vyskytnout v jakémkoli věku a obvykle začíná lidi postihovat přibližně od 45 let.


Osteoartróza se nemusí časem postupně zhoršovat. Pokud se OA začne zhoršovat, kosti se mohou lámat a nebo na nich mohou vznikat výrůstky, kterým se říká ostruhy, kousky kostí a chrupavky se mohou odlamovat a putovat v kloubním pouzdru. V závěrečných stadiích OA, jak chrupavka v kloubu mizí, se mohou o sebe začít třít kosti, což vede k zesílení bolestí. Nakonec může být pohyb postiženého kloubu velmi nepříjemný a bolestivý.

 

 

Jaké jsou příznaky?

Symptomy OA se liší v závislosti na postižených kloubech a na závažnosti jejich postižení. Mezi nejběžnější příznaky OA patří:

  • Citlivost, bolest a ztuhlost kloubu
  • Kloub je zvětšený a hrbolatější než obvykle
  • Při pohybu v kloubu cítíte křupání nebo vrzání
  • Horší funkčnost a omezená pohyblivost v kloubu
  • Svalová slabost a atrofie v okolí bolestivé oblasti
  • Kostní výrůstky, které mohou vznikat v důsledku vzájemného tření kostí

 

Pokud máte OA v kolenních kloubech, mohou se vám kolena podlamovat nebo je obtížné nohy v kolenou propnout. Je pravděpodobné, že OA postihne obě kolena, pokud k ní nedošlo v důsledku zranění nebo stavu, který postihuje pouze jedno koleno.

 

Pokud máte OA v kloubech rukou, mohou se vám na okraji kloubů objevit růžové kostní výrůstky. Ty mohou způsobit, že klouby prstů jsou ztuhlé, bolestivé, oteklé, citlivé a červené, takže vás mohou bolet při takových činnostech, jako je psaní na klávesnici nebo hra na klavír.

 

 

Která kloubní výživa vám pomůže od bolesti kloubů?

Nejlepší kloubní výživa na českém trhu - alespoň na základě výsledků na Heurece a dle našeho hodnocení - je kloubní výživa Barnys Triple Blend extra silný 700g od značky Barny´s.

 

Nejširší nabídku na kloubní výživu najdete na Pilulka.cz. Objednávejte klikem na obrázek:

a Pilulka banner