Není správné si myslet, že když má člově pár kilo navíc, než by pro jeho tělo bylo ideální, tak je to v pořádku a zdraví to neškodí. Určitě jste i četli články, že drobná nadváha dokonce způsobuje samo o sobě štěstnou náladu. Pravdou je, že i menší nadváha škodí, a to nejen kloubům. Téměř 3/4 těch, které trápí bolesti kloubů, mají problém s nadváhou nebo jsou obézní. Kila navíc totiž klouby zatěžují a způsobují bolesti.
Co je nadváha?
Zjednodušeně to funguje tak, že míra nadváhy nebo obezity se určuje indexem tělesné hmotnosti. Takzvaný BMI (body mass index) se rovná vaší hmotnosti v kilogramech vydělené vaší výškou v metrech na druhou. Pokud máte normální váhu, vyjde vám index v rozmezí mezi 18,5 a 24,9. Výsledek 25 a výše už značí nadváhu, nad třicet dokonce obezitu. BMI je užitečné vodítko, ale má svoje limity. Například nezohledňuje podíl svalové a tukové hmoty. Takže například dva muži, kteří měří a váží stejně, budou mít stejnou hodnotu BMI i v případě, že jeden je osvalený sportovec a druhý obtloustlý. Praktičtějším vodítkem je obvod pasu. Za obézní se považují ženy s pasem nad 88 centimetrů a muži nad 102 centimetrů.
Nadváha a klouby
Nadváha a obezita nadměrně zatěžuje klouby. Klouby v takovém případě na sobě nesou při každém kroku tíhu několika kil navíc. To samozřejmě vede k jejich rychlejšímu opotřebovávání a poškozování. V dlouhodobém horizontu mohou tedy kila navíc způsobovat bolesti kloubů a také zad.
V čem ještě nadváha škodí?
Kila navíc s sebou nesou zvýšená zdravotní rizika, a to nejen ta spojená s klouby:
- diabetes II. typu
- ateroskleróza (kornatění tepen)
- srdečně-cévní onemocnění
- vysoký krevní tlak
- onemocnění žlučníku
- psychické poruchy a deprese
- gynekologické poruchy
- žlučové kameny
- zažívací potíže, záněty ve střevech
- snížení imunity
- onemocnění štítné žlázy
- bolesti zad
Jak váhu snížit?
Hubnutí je převážně otázkou silou vůle, takže to chce správnou motivaci. Pokud chcete zhubout, je třeba zvýšit tělesnou aktivitu a snížit příjem kalorií. Nedoporučujeme to ale s cvičením přehánět nebo hladovět. Úplně nejlepší a "nejzdravější" je hubnout postupně, zhruba o dvě nebo tři kila měsíčně. Nezapomeňte na pestrou stravu s dostatkem vitaminu C a nenasycených omega kyselin. Stav kloubů můžete podpořit i užíváním kloubní výživy s kolagenními peptidy a dalšími látkami pro normální fungování kostí a chrupavek.