Vyšli jste si ven zaběhat, ale kvůli nepříjemné bolesti kloubů jste se museli vrátit domů? Dělá vám problémy kvůli bolesti ráno vstát z postele? Nebo snad pociťujete bolest kloubů při běžných činnostech? V tom případě se může jednat o varovný příznak nějakého onemocnění, které není radno podceňovat.
Onemocnění způsobující bolesti kloubů v současné době patří mezi nejrozšířenější choroby, které trápí naši civilizaci. Na tyto problémy si navíc nestěžují pouze starší pacienti, ale potýkají se s nimi čím dál víc také mladé generace.
Artróza
Ačkoli si lidé artrózu často pletou s výše zmíněnou revmatoidní artritidou, je mezi nimi poměrně velký rozdíl. V tomto případě totiž nejde o autoimunitní zánět, ale jedná se o degeneraci kostní chrupavky v důsledku nadměrného opotřebení a přetěžování kloubů. Artróza se týká hlavně starší generace a podle statistik tímto kloubním onemocněním trpí zhruba každý osmý člověk.
Příčiny vzniku artrózy
- Nadměrné zatěžování kloubů
- Nedostatek pohybu
- Obezita
- Dědičnost
- Diabetes
- Jednostranná profesní zátěž
- Sport
Artróza se projevuje především silnými bolestmi postižených kloubů, může se ale objevit také pohybová ztuhlost, otoky a deformace kloubů či kulhání. Nejvíce zasaženy bývají velké klouby, jako jsou kolena, kyčle nebo ramenní kloub, artróza se však může projevit také na malých kloubech rukou či na páteři.
S léčbou je to bohužel stejné jako u revmatoidní artritidy. Ani artrózu totiž momentálně není možné zcela vyléčit a lékaři se proto soustředí hlavně na zpomalení procesu deformace kloubu. K tomu slouží například speciální cvičení, které klouby příliš nezatěžuje, různé protahovací cviky, masáže, elektroterapie, magnetoterapie či různé léky. Pacientům s nadváhou se doporučuje také redukce tělesné hmotnosti, aby se kloub příliš nenamáhal.